Bioposteľ logo

BIOPOSTEĽ

Bioposteľ vznikla ako realizácia predstavy zdravého spánku, ktorým trávime značnú časť svojho pozemského života. Okrem (pre nás) samozrejmých nárokov na čo najvyššiu možnú zdravotnú nezávadnosť použitých materiálov sme chceli posteľ bez akýchkoľvek kovových prvkov.

Pri tradičnej konštrukcii držia jednotlivé časti postele pokope vďaka kovovým spojom (napr. oceľovým alebo hliníkovým), vďaka čomu je posteľ relatívne jednoduchá na výrobu. Požiadavka na konštrukciu bez kovových spojov prináša nové komplikácie a technické výzvy, ktoré musia mať svoje opodstatnenie. Prečo teda bez kovu?

Elektricky vodivé časti postele narúšajú prirodzené geomagnetické pole a ovplyvňujú tak kvalitu vášho spánku. Čo je ale horšie, frekvenčné spektrum je presýtené rôznymi druhmi elektromagnetického vysielania, ktorých je v našich spálňach v dnešnej dobe neúrekom – mobilné siete, wifi siete, rádiové vlny, vyžarovanie elektrospotrebičov atď. Tieto žiarenia sú pri dopade na kovové prvky (ktoré fungujú ako anténa) zosilňované a vyžarované do okolia – čiže do Vášho tela. Práve tomuto druhu nežiadúceho pôsobenia má zabrániť konštrukcia postele bez kovových prvkov.

Pravdaže, ak sa chceme vyhnúť týmto vplyvom, nestačí mať len bioposteľ. Bežné pružinové matrace automaticky neprichádzajú do úvahy a z okolia postele je potrebné odstrániť všetky zdroje elektromagnetického vyžarovania a kovové predmety držať čo najďalej od postele. Pre čo najlepší spánok odporúčame aj úplné odpojenie elektrických vedení v spálni – to sa dá väčšinou docieliť jednoduchým vypnutím príslušnej poistky pre danú miestnosť.

Chemické lepidlá

Ďalším významným problémom bežne predávaných postelí (a vlastne všetkého dreveného nábytku) je používanie škodlivých chemických lepidiel – tento problém sa týka aj postelí z masívu, ktorý je prakticky vždy spájaný z viacerých lepených kusov. Kvôli dobrým mechanickým vlastnostiam, spracovateľnosti a neposlednom rade aj nízkej cene, sa pri výrobe lepeného dreva široko používajú najmä lepidlá na báze formaldehydu (pre zákazníka bežne označované ako tzv. melamínové alebo ureové lepidlá, hoci v skutočnosti ide o melamín-formaldehyhové alebo urea-formaldehydové lepidlá) alebo polyuretánové lepidlá, ktoré zase obsahujú jedovaté izokyanáty.

Naše biopostele, v závislosti od typu, sú buď úplne bez lepidiel alebo používame prírodné tzv. kazeínové lepidlo, ktoré si sami vyrábame, takže presne vieme, čo obsahuje – pri jeho výrobe sa používa len mlieko, voda, ocot a sóda bikarbóna (jedlá sóda). Kazeínové lepidlo sa pri výrobe nábytku používalo už po stáročia, pre masovú výrobu je však nevhodné – vytvára síce trvanlivý a pevný spoj, no samotné lepidlo má krátku životnosť (kým nezaschne, podlieha skaze podobne ako mlieko), vysokú viskozitu, dlhší čas schnutia; práca s ním je teda náročnejšia a menej pohodlná ako pri komerčne dostupných lepidlách. Je však úplne zdravotne nezávadné, čo predstavuje veľkú výhodu pre konečného spotrebiteľa – pre Vás.

Povrchová úprava

Zdá sa, že v dnešnej dobe už máme k dispozícii pomerne širokú škálu ekologických ochranných prostriedkov, no podrobnejšie skúmanie odhalí, že ekologické sú len na papieri a v skutočnosti obsahujú chemické látky, ktoré sám výrobca (keďže to vyžaduje zákon) v technickom liste uvádza ako zdraviu škodlivé... Tieto zjavné rozpory vznikajú následkom protichodných požiadaviek spotrebiteľov, ktorí požadujú ekologické výrobky a potrieb nábytkárskeho priemyslu, kde je prakticky nemysliteľné čakať povedzme sedem a viac dní, kým ako-tak preschne nábytok ošetrený napríklad prírodným ľanovým olejom.

Prírodné oleje a vosky, okrem toho, že môžu byť ekologické (na našom trhu sme žiadne skutočne ekologické nenašli, musíme ich dovážať zo zahraničia), zachovávajú a zvýrazňujú prirodzený charakter dreva, takže aj po ošetrení stále vyzerá ako drevo a nie ako kus plastu. V závislosti od Vašich preferencií vám vieme odporučiť ten najvhodnejší typ povrchovej úpravy výlučne prírodnými prostriedkami.

CHCETE BIOPOSTEĽ?

Všetky biopostele sú vyrábané na mieru, podľa Vašich požiadaviek a finančných možností. Môžete si vybrať druh dreva, typ prevedenia, rozmery matraca, výšku postele, druh a prevedenie čela alebo čiel, doplnky, vyrezávanie na mieru atď. fantázii sa medze nekladú.
CENOVÁ PONUKA